CHP’li Başevirgen: Banknotlarımızın toplam değer olan 385 lirayla yarım kilo kıyma bile alınmıyor

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, iktidarın kötü ekonomi politikalarından dolayı Türk lirasının her geçen gün daha da değer kaybettiğini belirtti. Başevirgen, ”İktidarın kötü ekonomi politikaları her geçen gün paramızın değerini daha da yitirmesine neden oldu. Paramız, pul oldu. Öyle ki; vatandaşlarımız artık 200, 100, 50, 20, 10 ve 5 liralık banknotlarımızın toplam değeri olan 385 lirayla yarım kilo kıyma, yarım kilo kuşbaşı et bile alamıyor. Tüm banknotların toplam değeri temel gıda maddelerini bile alamazken, banknotların tek başına ise hiçbir değeri kalmadı” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, yaptığı yazılı açıklamada, Türk Lirası’nın her geçen gün daha da değer kaybetmesine dikkati çekti ve tüm banknotların toplam değerinin yarım kilo kıyma almaya bile yetmediğini kaydetti.

”Banknotlarımızın toplam değeri ile yarım kilo kıyma bile alınmıyor” 

İktidarın kötü ekonomi politikaları nedeniyle her geçen gün paramızın değerini daha da yitirdiğini söyleyen Başevirgen, “Paramız, pul oldu. Öyle ki; vatandaşlarımız artık 200, 100, 50, 20, 10 ve 5 liralık banknotlarımızın toplam değeri olan 385 lirayla yarım kilo kıyma, yarım kilo kuşbaşı et bile alamıyor. Tüm banknotların toplam değeri temel gıda maddelerini bile almaya yetmezken, banknotların tek başına ise hiçbir değeri kalmadı” görüşünü dile getirdi.

”200 lira ile bir kilogram beyaz peynir bile alınamıyor” 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin Haziran ayı gıda fiyatı verilerini paylaşan Başevirgen, ”TZOB verilerine göre; ortalama kilogram fiyatı 246 lira olan beyaz peyniri en büyük paramız olan 200 lira ile satın alamıyoruz. 200 liranın yetmediği bir diğer temel gıda ise siyah zeytin. Ortalama fiyatı 200 liranın üzerinde olan zeytini almak için 200 liralık en büyük banknot yetersiz kalıyor. Yine 200 liranın satın alamadığı ürünler arasında köy yumurtası da geliyor. Bir vatandaş ortalama fiyatı 300 lira olan 30’lu köy yumurtasını almak istese, cebinden en büyük banknotlar olan 200 ve 100’lük banknotları çıkartmak zorunda kalıyor” ifadelerini kullandı.

 ”100 lira ile bir kilo tavuk bonfile alamıyoruz”

Başevirgen, “100 liranın alamadığı ürünler arasında yine sofralarımızın değişilmez gıdaları arasında yer alan nohut ve fasulye de yer alıyor. Kilogram fiyatı marketlerde 100 lirayı aşan nohut ve fasulyeyi en büyük ikinci banknotumuzla alamıyoruz. 50 liralık banknot ise artık neredeyse hiçbir temel gıda ürününü satın almaya yetmiyor. 50 liranın satın alamadığı ürünler arasında sofralarımızda sıkça tükettiğimiz; kırmızı-yeşil mercimek, yumurta, 1 litre ayçiçek yağı, limon, pirinç, yoğurt, tavuk gibi ürünler yer alıyor. 20 lira, 10 lira ve 5 lira ile ise, neredeyse hiçbir ürün satın alınamıyor” dedi.

”Elinizi artık cebimizden çekin”

Bekir Başevirgen, 200 liranın tedavüle girdiği yıldan bu yana kaybettiği değeri de hatırlattı. 200 liranın tedavüle çıktığı 1 Ocak 2009’daki değerinin 130 dolarken, bugünkü değerinin 6 dolara kadar gerilediğini ifade eden Başevirgen, “Yani 200 lira, dolar karşısında tedavüle girdiği tarihten bu yana yüzde 95,38 oranında değer kaybetti. 2009 yılında 200 lira ile 45 litre benzin alınabilirken, 2024 yılına geldiğimizde bu miktar yalnızca 4 litreye düştü. Paramızın bu denli değer kaybetmesinin, banknotlarımızın tek başına neredeyse hiçbir ürünü satın alamayacak hale gelmesinin sebebi, 22 yıllık AKP iktidarının kötü ekonomi politikalarıdır. Acı reçeteyi daima millete çıkaran, emeklinin, emekçinin sırtından geçinenler, itibarlarından tasarruf etmeyi akıllarından bile geçirmiyor. Vatandaşlarımız ise her geçen gün daha da fakirleşmeye devam ediyor. İktidara çağrımızdır elinizi artık milletimizin cebinden çekin” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir