Ev Alacaklar Dikkat! TÜİK’in Nisan Ayı Konut Satış İstatistiklerini Açıklamasının Ardından Uzman İsimden Önemli Konut Yorumu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 azalarak 75,569 olarak kaydedildi. İstanbul, 12,406 satış ile en fazla konut satışının gerçekleştiği il olurken, Ankara ve Antalya da sırasıyla 6,272 ve 4,427 satışla öne çıktı. En az konut satışının görüldüğü iller ise sırasıyla 18 ile Ardahan, 35 ile Hakkari ve 49 ile Tunceli oldu.

Ayrıca, yabancılara yapılan konut satışları da nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50,3 azalarak bin 272 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı ise yüzde 1,7 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarının en fazla olduğu iller ise sırasıyla 454 satış ile Antalya, 407 satış ile İstanbul ve 149 satış ile Mersin olarak kaydedildi.

PEKİ BU VERİLER BİZE NE SÖYLÜYOR? ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DE KONUT SATIŞLARI DÜŞMEYE DEVAM MI EDECEK?

Al Ain Türkçe’ye konuşan Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman konut satışına ilişkin değerlendirmelerini ve beklentilerini açıkladı.

“DÜŞÜŞ, TAKVİM ETKİSİ’ DEDİĞİMİZ OLAY İLE BAĞLANTILI”

Büyükduman, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,8’lik düşüşün takvim etkisiyle ilişkili olduğunu vurgulayarak açıklamalarına başladı. “Bir ay içinde çalışılan iş günü sayısı, elde edilen verileri etkiler” diyen Büyükduman, “Tapu dairelerinde gerçekleştirilen işlemler için iş günü sayısına dikkat etmek gerekir. Geçen yılın nisan ayında 18,5 iş günü mevcuttu, ancak bu yılın nisan ayında bu sayı 16’ya düştü” diyerek bir yıllık süreçte iş günü sayısının yüzde 13,5 azaldığını belirtti.

Verilerin geçtiğimiz yıldan çok da farklı olmadığını belirten Büyükduman, “Aslında değişen bir şey yok. Aynı şekilde gün bazlı satılan konutlara bakmak gerekiyor” diyerek, “Bu yıl 4 bin 724 adet konut nisan ayında satılmış, geçen yıl ise 4 bin 630 konut satılmış. Aslında artış var” diye konuştu.

KONUT SATIŞLARI NASIL SEYREDECEK?

Geçtiğimiz 13-14 yılın istatistiklerine de yer veren Büyükduman, “Geçtiğimiz bu süre içerisinde nisan aylarında gün bazında 4 bin 750 konut satılmış. Bu veriler konut satışları düştü dedirtmiyor” dedi.

Satışların geçen yılla aynı seviyede olduğunu belirten Büyükduman mevsim etkisine de dikkat çekti. Büyükduman şunları kaydetti:

“Değişimler aydan aya yorumlanır. Nisan ayı ile mart ayını karşılaştırıyorsak uzun dönemli dengeye bakmamız gerekiyor. Öte yandan sonraki süreç için öngörüm konut satışlarının geçen yıla yakın seviyelerle seyretmesi yönünde. Eğer konut satışlarında düşüş yaşanırsa bu şaşırtıcı olmaz ancak ben artış beklemiyorum”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir