Suriye’deki muhalif askeri yetkililerden “Türkiye’ye karşı provokasyonlara uymama” çağrısı

Suriye’nin kuzeyindeki muhalif yerel askeri yetkililer, Türkiye’nin kontrolündeki bölgelerde Türk bayraklarının yakıldığı eylemlerle ilgili, ‘provokasyonlara uymama’ çağrısı yaptı.

2’nci Kolordu Komutanı Fehim İsa, Türkiye kontrolündeki bölgelerde meydana gelen olaylarla ilgili, “Provokatörlere uymamamız gerek. Özgürleştirilmiş bölgelerde görevini yerine getiren Türk kardeşlerimize saldıran, kamu malları ile özel mülklere zarar veren provokatörlere uymamamız gerek. Fitne ateşi yakan fitneye körük ile gidenlerin peşine takılmamamız gerek. Türk bayrağına saygılı olmamız gerek. Mübarek devrim bayrağımızın bizim için kutsal olduğu gibi Türk bayrağı da Türk kardeşlerimiz ve bizim için kutsal ve önemlidir. Son olarak özgür halkımızı akıllı ve bilinçli olmaya davet ediyoruz. Özgürleştirilmiş bölgeleri belirsizliğe sürüklememeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Şamiye Cephesi komutanı Ebul İz de Suriye halkının mücadelesinde, yanlarında olan Türk halkının ırkçılarla karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Kurtarılan bölgelerin yaşadığı güvenlik ve istikrarın sürdürülmesinin öneminin altını çizen Ebul İz, “Bu açıdan bakıldığında Cephe El Şamiye liderliği, üyelerine güvenlik ve emniyeti sağlamak, kamu ve özel kurum ve kuruluşlar ile bunların çalışanlarını korumak için üzerine düşen görevi yerine getirmeleri gerektiği konusunda talimatlar yayınladı. Bu nedenle devrimci halkımızı itidalli davranmaya ve meşru taleplerini barışçıl bir şekilde ifade etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Sivil barışı korumanın önemine vurgu yapan Ebul İz, “Ayrıca insanlara veya mallara yönelik her türlü sabotaj veya suistimal eylemini de güçlü bir şekilde kınıyoruz ve barışçıl hareketin, barış içinde bir arada yaşamanın ve halkın tüm bileşenleri arasındaki karşılıklı saygının imajını çarpıtanlardan hesap sormak için çalışacağız” dedi. Müşterek Kuvvetler ise “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili kurumlarıyla temas halinde bulunduklarını ifade ederek, özgürleştirilmiş bölge halkını fitne sahiplerinin peşinden gitmemeye” çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir